Kolik uvidí venkované ze svých daní po přerozdělení?
"Pomoc venkovu" v podobě zvýšení daně z nemovitosti aneb Daně, hurá na ně! Mateřský nebo spíše macešský přístup státu k obcím?
Polorozpadlých stodol a dílen je po vesnicích stále dost. Jestli je jejich majitelé dosud neopravili, budou to mít zase o něco těžší. Zvýšení daně z nemovitostí, které je razantní zejména v obcích do 300 obyvatel, znamená třeba pro vlastníka domku se stodolou zvýšení daňové povinnosti z 232 Kč na 708 Kč ročně, tedy na trojnásobek. V obci s 300 až 600 obyvateli není nárůst tak značný, nicméně stále téměř dvojnásobný.
To má být pomoc chudému venkovu? Kolik zůstane „venkovskému podnikateli“, když poplatí energie a daně ? Nové koeficienty opět srazí venkov trochu na kolena, vždyť ne všichni pracují v Praze, naopak mnoho lidí dělá v zemědělství a lesnictví a jejich příjmy jsou spíše nižší. Vlastníci zase doplatí na své stodoly a dílny, které i tak chátrají a bylo by třeba jim spíše pomoci s renovací, než zvyšovat daně.
Každý den čekám s hrůzou další zprávy o tom, která daň se zase zvyšuje, který nový poplatek přichází. Peníze v ekonomickém systému tohoto státu budou prostě chybět vždy. Stovky miliard se ztratily a prošustrovaly. A teď chybí, takže daně, hurá na ně!
Možná přijde ještě další překvápko – vláda by obcím nejraději nepřispívala ze státního rozpočtu vůbec. Obecní pokladna pak bude mimo jiné závislá na místních daních z nemovitostí. Pak možná budou muset venkované za bydlení ve vlastním domku zaplatit to, co jiní v tržním nájmu... Konečně, proč by Pražák měl platit za bydlení ranec a vesničan tak málo, že?
Otázkou zůstává, zda u občany volených členů obecních zastupitelstev převáží motiv růstu příjmu obecní pokladny z titulu daně z nemovitostí, nebo případná přízeň občanů v následujících volbách.