Vláda bude projednávat novelu zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby. Má upřesnit kritéria jednak pro urychlení realizace restitučních nároků oprávněných osob podle zákona o půdě a jednak pro možné bezúplatné převody pozemků do vlastnictví obcí či úplatné převody pozemků do vlastnictví osob. Podnět k této úpravě vzešel od zájmových sdružení v lesním hospodářství.
Ministerstvo zemědělství v souvislosti s novelou odmítlo spekulace o určité formě zahájení divoké privatizace půdy, respektive lesů, spravovaných zejména státním podnikem Lesy České republiky, a to zejména za situace, kdy není dokončen proces občanských ani církevních restitucí. Tyto úvahy prý zřejmě vychází ze skutečnosti, že návrh novely předpokládá zvýšení výměry lesních pozemků, které by bylo možno využít k bezúplatným převodům na obce, a to ze stávajících deseti na padesát hektarů. Nadále mají platit další limitující podmínky, za nichž může k bezúplatným převodům lesních pozemků na obce dojít, a které musí být pro případnou realizaci takových převodů splněny současně.
V současnosti běží v LČR tzv. Arondační program, jehož cílem je vytvořit podmínky pro co nejefektivnější hospodaření. Navržená novela dodává podle Mze programu arondace novou dynamiku. Díky navržené úpravě bude možno vytvářet snáze obhospodařovatelné lesní celky, ať již formou prodeje či směny. Vzniká tedy prostor nejen pro prodej ale i pro scelování lesních celků, které jsou nezbytné pro efektivní a dlouhodobé hospodaření.
.Cena zemědělské půdy roste, nákup polí je dobrou investicí
Téměř tři miliony lidí, kteří v Česku vlastní zemědělskou půdu, mohou začít myslet na velmi zajímavý výdělek. Hodnota jejich polí totiž začíná výrazně růst a značná část pozemků v nejbližších letech podraží až několikanásobně.
Ze zemědělské půdy se začíná konečně stávat normální tržní komodita zejména proto, že stát v loňském roce významně urychlil takzvané pozemkové úpravy, díky kterým mohou majitelé s pozemky naprosto svobodně nakládat. Tyto úpravy, hlavně vyznačení konkrétních polí na mapě, si mimo jiné vynutila rostoucí poptávka.
Oproti roku 2007 vzrostla tržní cena půdy o padesát až sto procent. "V loňském roce zájem vystřelil prudce nahoru. V posledních měsících kvůli finanční krizi zvolnil, ale je jasné, že cena poroste dál," tvrdí Jaroslav Urban, majitel realitní kanceláře Farmy.cz specializované na zemědělské nemovitosti. Zemědělská půda je v Česku ve srovnání s jinými evropskými zeměmi pětkrát až dvacetkrát nižší. Po jejím nákupu také stále více touží právě ti, kteří na ní hospodaří.
(Pro www.e-svet.cz podle zpravodajství ČTK Eva Tišnovská, únor 2009)
|